Slovenské opálové bane

Autor: Ján Serbák | 23.7.2016 o 13:55 | (upravené 20.9.2016 o 20:30) Karma článku: 6,56 | Prečítané:  829x

Slovenské opálové bane sa nachádzajú v Slánskych vrchoch, 28 kilometrov juhovýchodne od Prešova, medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica. Od minulého leta je štôlňa Jozef sprístupnená verejnosti.

Drahé opály zo Slovenských opálových baní už päť storočí obdivuje celý svet. Najväčší opál s názvom Harlekýn a hmotnosťou 594 gramov našli v potoku v obci Červenica v roku 1775, dnes sa nachádza v prírodovednom múzeu vo Viedni. Najslávnejší opál zo Slovenských opálových baní "Oheň trójsky" nosila Napoleonova manželka Jozefína. Drahý opál sa na Slovensku ťažil od 16. storočia banským spôsobom, čo bola celosvetová rarita, až v 19. storočí sa začal ťažiť opál v Mexiku a Austrálii. 

Sprístupnených je 1200 metrov banských chodieb, celková dĺžka chodieb na 17 poschodiach je 24 km. Spodných 5 poschodí je potopených, chodia to tam obdivovať potápači. Sprístupnené je poschodie tesne nad potopenými chodbami.

V bani sa používalo dubové drevo z veľmi odolných dubov z neďalekých Kokošoviec, z ktorých boli postavené aj Kolumbové lode.

Teplota v bani sa pohybuje v rozmedzí 5 - 10 stupňov Celzia. 

 Po opálovej bani nás sprevádzal tento sympatický a vtipný sprievodca. 

Foto: Ján Serbák a Pavol Nemčovský

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Koľko vzdelaných a talentovaných ľudí si môže Slovensko odpáliť?

Neútočme na seba, nepoužívajme slovník, ktorý nás vracia do obdobia mečiarovského gádžovstva, povinnosťou politikov je krajinu kultivovať.

PRIMÁR

Prečo by ste nemali ísť spať nahnevaní

Vedci objavili spôsob, ako sa lepšie vyrovnať so zlými spomienkami.


Už ste čítali?