Markušovce

Autor: Ján Serbák | 3.7.2016 o 19:29 | Karma článku: 10,01 | Prečítané:  569x

Spišská obec Markušovce je známa najmä renesančným, neskôr rokokovo prestavaným kaštieľom a parkom s rokokovým letohrádkom Dardanely. Známy je aj ojedinelý skalný útvar, nachádzajúci sa nad riekou Hornád, Markušovský skalný hríb.

Markušovský skalný hríb je na turistickom chodníku medzi obcami Matejovce nad Hornádom a Markušovce na strmom svahu nad ľavým brehom Hornádu.  

Hríb je vysoký 8 metrov, klobúk má priemer 3 metre. Skupina michalovských turistov prišla k tomuto zlepencovému monumentu od železničnej zastávky v Matejovciach nad Hornádom. Žlto značený turistický chodník z Matejoviec do Markušoviec je dlhý 5 kilometrov. 

V Markušovciach je niekoľko kaštieľov a kúrii, v jednom z nich je obecný úrad. Najkrajším a najzachovalejším je Mariássyovsky kaštieľ. Postavil ho František Mariássy v roku 1643 v renesančnom slohu. Kaštieľ má štvorcový pôdorys so štyrmi okrúhlymi nárožnými vežami. V 18. storočí kaštieľ prebudovali v rokokovom slohu. Od roku 1994 je v kaštieli expozícia historického nábytku.

 V parku za kaštieľom je rokokový letohrádok Dardanely s expozíciou hudobných nástrojov.

V Markušovciach je aj gotický, pôvodne románsky kostol sv. Michala z 13. storočia a vedľa kostola zvyšky Markušovského hradu. 

Foto: Pavol Nemčovský a Ján Serbák

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dôvere by už schránka na Cypre neprešla. Pravidlá sa menia

Kauzy ako Lemikon či Váhostav by sa opakovať nemali, staré prípady však už protischránkový zákon nezachytí.

KOMENTÁRE

Slovenský Lex Panama a Žitňanskej obhajoba

Aj keby zákon skresal rozkrádanie len o „drobné“, stále hovoríme asi o miliónoch.


Už ste čítali?