Maďarský Vyšehrad

Autor: Ján Serbák | 12.6.2016 o 16:26 | Karma článku: 9,26 | Prečítané:  2999x

Mestečko nad ohybom Dunaja, 40 km severne od Budapešti, je u nás známe najmä v súvislosti s pojmom Vyšehradská skupina (skrátene V4). Turisticky zaujímavý je najmä hrad, z ktorého je nádherný výhľad na Dunaj a okolité kopce. 

Hrad vo Vyšehrade začal stavať kráľ Belo IV v roku 1249, po presťahovaní kráľovského dvora z Ostrihomu do Budína, na obranu nového hlavného mesta. Za vlády Mateja Korvína sa v roku 1473 začala stavba Kráľovského paláca v neskorogotickom slohu s renesančnou výzdobou, ktorý tu stojí dodnes. Hrad poškodili Turci a skazu nakoniec dovŕšili kurucké povstania.

Na hrad sa dá ísť autom z dvoch strán, hore je pohľad na hrad od kompy, prevážajúcej ľudí a autá cez Dunaj do ľavobrežného Nagymarosu. Jedna z dvoch odbočiek na hrad je pri kompe. Ak prichádzate popri Dunaji z juhu od Budapešti, tak odbočka na hrad je vľavo ešte niekoľko stoviek metrov pred vstupnou bránou do Vyšehradu. Z tohto smeru sme prišli aj my. Prvé parkovisko je pri budove dole, je v nej rozhľadňa otvorená okrem pondelka od 9. do 16. hodiny. My sme tam boli v pondelok, zdola pre stromy ohyb Dunaja nieje vidieť. 

Samotný hrad je odtiaľto vzdialený vzdušnou čiarou takmer kilometer. Pokračuje k nemu cesta a pred vchodom do hradu je parkovisko.

S menom Mateja Korvína sa v súvislosti s Vyšehradom spája i Vlad Tepes, známy ako transylvánsky Drakula. Bol tu väznený od roku 1462 celých dvanásť rokov, jeho cela bola v Šalamúnovej veži.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Váhostav dostal pokutu za schránkové firmy, majiteľom je Široký

Úrad pre verejné obstarávanie udelil stavebnej firme Váhostav pokutu za neprehľadnú vlastnícku štruktúru, Široký je skutočným vlastníkom podniku.

EKONOMIKA

Štát zmení výpočet dôchodkov. Ešteže tak, odkazujú seniori

Od budúceho roka sa mali dôchodky zvyšovať len podľa rastu cien.

SVET

Čo sa stalo s poľskou armádou? Nad skúsenosťami prevláda lojalita

PiS sleduje vlastné politické ciele aj v armáde.


Už ste čítali?