Výlet do Jasova a Medzeva

Autor: Ján Serbák | 13.3.2016 o 9:51 | (upravené 16.3.2016 o 5:25) Karma článku: 10,10 | Prečítané:  903x

Obec Jasov v západnej časti Košickej kotliny je verejnosti známa najmä svojou Jasovskou jaskyňou a zachovalým premonštrátskym kláštorom s Kostolom svätého Jána. Pre turistov je zaujímavá aj Jasovská skala s nádhernym výhľadom.

Keďže som v týchto končinách bol len raz v dávnejšej minulosti, aj to len v Jasovskej jaskyni, pozvánke na spoločnú turistickú akciu nášho Prvého michalovského klubu slovenských turistov a Gymnázia Pavla Horova v Michalovciach som sa veľmi potešil. Tieto spoločné túry, organizované obetavým učiteľom geografie Jožkom Sibalom, mi v poslednom čase veľmi vyhovujú. Na náročné vysokohorské túry s mladými turistami z nášho klubu si už netrúfam, pri gymnazistoch tie desať až pätnásťkilometrové túry sú pre mňa tak akurát. Spoločné túry desiatky skúsených turistov s dvomi plne obsadenými autobusmi gymnazistov sa organizujú raz mesačne a pri veľkom záujme mládeže sa akcia väčšinou o týždeň alebo dva opakuje. Včerajšia akcia bola turisticky nenáročná, môžme ju označiť skôr za školský výlet. Po príchode do Jasova hneď upútal našu pozornosť nádherný barokový komplex premonštrátskeho kláštora s Kostolom svätého Jána Krstiteľa a obrovskou záhradou. Keďže som si z výletu doniesol vyše tristo fotiek, z kláštorného komplexu napíšem samostatný blog, teraz priložím len zopár záberov. 

Pred kláštorom je nádherný dvestoročný sekvojovec mamutí.

Od kláštora sme sa presunuli k Jasovskej jaskyni, ktorá je v zime zatvorená a tam sme nastúpili na náučný chodník Jasovské dubiny s výstupom na Jasovskú skalu.

Na vrchole Jasovskej skaly sú rozoznateľné zvyšky Jasovského hradu.

Prešli sme sa dedinou Jasov a keďže sme mali ešte dostatok času, presunuli sme sa do neďalekého mestečka Medzev so zámerom pozrieť si nejaký hámor. Napokon sme si prezreli vonkajšie priestory a časť interiéru múzea exprezidenta Rudolfa Schustera.

 

Tu kuli rýle prezidenti a králi.

Hámor je poskladaný z kvalitných súčiastok z viacerých hámrov. Na chvíľu sme ho videli v prevádzke po pustení vody z nádrže na mlynské koleso.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát zmení výpočet dôchodkov. Ešteže tak, odkazujú seniori

Od budúceho roka sa mali dôchodky zvyšovať len podľa rastu cien, politici však cúvajú. Ceny rástli primálo.

KOMENTÁRE

Hľadáme dospelých, zn. Brexit

Zmenené okolnosti viedli k ostrejším pozíciám pred začiatkom negociácie o odchode Británie z EÚ.

ŠPORT

Do ringu by som už nešiel ani za päťdesiattisíc, tvrdí náš najslávnejší boxer

Dostal ponuku za veľké peniaze bojovať v klietke. Odmietol.


Už ste čítali?