Hrad Nevické na Ukrajine

Autor: Ján Serbák | 6.11.2015 o 16:45 | Karma článku: 9,63 | Prečítané:  842x

12 km severne od Užhorodu, na výraznej skalnej ostrohe nad riekou Uh, vyčnievajú zrúcaniny mohutného gotického hradu Nevické z 12. storočia. Hrad bol značne poškodený počas stavovského povstania Františka Rákocziho I. v roku 1644.

V minulom storočí prebiehal na hrade archeologický výskum a konzervácia múrov. Svedčí o tom zvyšok lanovkovej dráhy, ktorou sa pravdepodobne vyvážala z hradu hlušina. Počas čiastočnej obnovy hradu bola hlavná veža zakrytá šindľovou strechou. Kovové schody pri vstupe na hrad podľa miestnych obyvateľov namontovali pred návštevou prezidenta Janukoviča. 

Hrad bol pôvodne obkolesený vonkajším valom, na ktorom boli vojenské veže so strieľňami. Za valom bola až 14 metrov hlboká vodná priekopa s 3 metre širokým dreveným padacím mostom. Priekopa a val chránili hrad z troch strán, zo západnej strany bol hrad neprístupný pre strmý svah. Vnútorný hrad obkolesoval prstencový kruhový val, na ktorom bol postavený múr s tromi baštami. Z vnútorného hradu sa zachovali zvyšky palácov, veží a hospodárskych budov.   

Z hradu smerom na západ je výhľad na obec Kamjanica a rieku Uh, ktorá tečie 264 metrov pod úrovňou hradu.

Do sedla pod hradom vedie lesná asfaltová cesta z obce Kamjanica. V sedle je park uhorského učenca Karola Wagnera a rekreačné stredisko, ktorého hlavná budova sa obnovuje už asi 20 rokov.

Pod hradom pri rieke Uh sa rozpriestiera komplex luxusného hotela Kamelot s peknou reštauráciou, kolibou a viacerými futbalovými plochami. Komplex využívajú okrem turistov najmä futbalisti na sústredenia. Dokončuje sa zaujímavá budova s vežičkami na welness. 

V reštaurácii hotela varia výborne, pochutili sme si na šaláte Kamelot, boršči a pečených rebierkach. Na Ukrajinu som prišiel s manželkou na Pamiatku zosnulých k hrobu tragicky zosnulej dcéry našich priateľov do obce Kamjanica. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Muži prišli na to, ako po narodení dieťaťa získať viac peňazí

Ak ide na materskú aj muž, rodina si môže pekne privyrobiť. Veľa ľudí o tom nevie.

KOMENTÁRE

Boj s Ficom už nestačí

Pravica by sa mala zamerať na daňovú politiku a kritiku byrokracie.

SVET

V najväčšom austrálskom zábavnom parku zomreli ľudia

Za tragédiou je zrejme dopravný pás na vodnej atrakcii.


Už ste čítali?