Splav Dunajca na plti

Autor: Ján Serbák | 30.6.2015 o 14:24 | (upravené 30.6.2015 o 17:47) Karma článku: 7,52 | Prečítané:  1067x

Ako turistická atrakcia sa splavovanie pohraničnej rieky Dunajec na plti využíva od 19. storočia. Splav v nádhernej prírodnej scenérii Pienin z Červeného Kláštora do Lesnice trvá cca 90 minút a je dlhý 9 km.

Po prejdení hrebeňovej túry z Lesnického sedla cez Haligovské skaly do Červeného Kláštora sme museli riešiť presun áut z Lesníckeho sedla. Pôvodne sme plánovali, že vodiči našich dvoch áut sa odvezú na treťom aute našich vodákov a vrátia sa do Červeného Kláštora na troch autách. Keďže deň bol ešte mladý a počasie pekné, zvolili sme efektívnejšie riešenie. Splavili sme sa na plti do hraničného prístaviska v Lesnici s tým, že k autám v Lesnickom sedle sa do večera nejako dostaneme. Presun z prístaviska k autám napokon bol veľmi rýchly. Na parkovisko v Lesnici sme sa vyviezli kočom a tam sme presvedčili vodiča mikrobusu, ktorý čakal na svojich ruských klientov, aby nás vyviezol do sedla k autám. 

Zakúpili sme si dôchodcovské cestovné lístky na plť po 8,50 eur (celý stojí 10 eur) a hneď nastúpili na plť, ktorá nás už čakala. Sadol som si na to najhoršie miesto na plti, na zadnú lavicu vpravo. Pomocný pltník - začiatočník stál za mnou a pltníckou žrďou celou cestou špliechal vodu na moju pravú nohu a sem - tam aj na foťák. Aj predný pltník bol mladý, ale viditeľne skúsenejší, často poučoval svojho zverenca. Starší pltníci dodržiavajú tradície, nosia goralské vesty a tradičné pltnícke klobúky, na ktorých za každý splav pribudla jedna morská mušľa. Mladí pltníci si na tradície nepotrpia.

Pozývam Vás na virtuálny splav prielomom Dunajca, ktorý vhĺbil v pohorí Pienin obrovskú úzku a kľukatú tiesňavu dlhú 9 kilometrov, s výškovým rozdielom 40 metrov. Panoráme Pienin dominujú Tri koruny s najvyšším vrchom Okrunglica (982 m n.m.).  

 Bránou do kaňonu rieky je špicatý vrch Ostrá.

A to je už povestný Jánošíkov skok so šírkou 10 a hĺbkou 12 metrov. 

Pred nami je Sedem skamenelých mníchov. 

Tu je už známy vyhliadkový vrch Sokolica, pri ďalšom pohľade z Dunajca prekrytý nižšou špicatou skalou. 

 Opäť Sokolica z iného uhla pohľadu.

Tu je vrch Osobitá, obmývaný z jednej strany Dunajcom, z druhej strany Lesnickým potokom. 

Pieninskú cestu po našom brehu Dunajca vybudovali z kameňov spojených hlinou talianski majstri.   

Tu je už ústie Lesnického potoka, sme 200 metrov pred prístaviskom. 

Cestička vedie cez prielom Lesnického potoka na parkovisko v Lesnici. Z parkoviska sme sa vyviezli mikrobusom do Lesnického sedla, kde sme mali zaparkované autá.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Váhostav dostal pokutu za schránkové firmy, majiteľom je Široký

Úrad pre verejné obstarávanie udelil stavebnej firme Váhostav pokutu za neprehľadnú vlastnícku štruktúru, Široký je skutočným vlastníkom podniku.

EKONOMIKA

Štát zmení výpočet dôchodkov. Ešteže tak, odkazujú seniori

Od budúceho roka sa mali dôchodky zvyšovať len podľa rastu cien.

SVET

Čo sa stalo s poľskou armádou? Nad skúsenosťami prevláda lojalita

PiS sleduje vlastné politické ciele aj v armáde.


Už ste čítali?