Čachtický hrad

Autor: Ján Serbák | 26.5.2015 o 7:46 | Karma článku: 8,85 | Prečítané:  715x

Čachtický hrad bol vybudovaný tak, ako väčšina stredovekých kamenných hradov na Slovensku, po tatárskom vpáde v 13. storočí na podnet panovníka Bélu IV.

Hrad bol postavený Kazimírom z rodu Hunt - Poznan, neskôr sa ho zmocnil Matúš Čák Trenčiansky a v roku 1392 ho kráľ Žigmund daroval za verné služby Stiborovi zo Stiboríc. Stibor a jeho rovnomenný syn hrad do roku 1434 prestavali a rozšírili o veľké nádvorie s gotickou kaplnkou, hospodárske budovy a opevnenie s parkanovými múrmi a cimburím. Neskôr hrad viackrát zmenil majiteľov. V roku 1604 zdedila hrad s priľahlým panstvom Alžbeta Bátoryová, známa ako čachtická krvavá pani. V tom čase vyzeral hrad podľa modelu v Parku miniatúr v Podolí takto:

Po dobytí kuruckými vojskami v roku 1708 začal hrad pustnúť a v roku 1799 vyhorel. V rokoch 2012-14 bola veľká časť hradu statický zabezpečená a zároveň sa prvýkrát robil na hrade archeologický výskum. Archeologické nálezy potvrdzujú osídlenie čachtického hradného kopca už v praveku. Od júna 2014 je hrad opäť sprístupnený verejnosti. Hrad je situovaný na vápencovo-dolomitovom brale Čachtického krasu v nadmorskej výške 375 metrov.

Na najvyššom mieste brala bol postavený palác s hranolovitou a podkovovitou vežou, v ktorej bola umiestnená aj kaplnka.

Ako vidieť na poslednom obrázku, na hrade sa stále pracuje, poriadajú sa tam rôzne podujatia. Hrad je ľahko prístupný z parkoviska nad obcou Čachtice. Turisti môžu vystúpiť na hrad po asfaltovej ceste z Čachtíc, alebo strmejším turistickým chodníkom z obce Višňové, obidva výstupy trvajú cca 45 minút.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šanca zrušiť Mečiarove amnestie zostáva živá, parlament ju posunul ďalej

Parlament schválil aj vládnu deklaráciu, ktorá amnestie odsudzuje.

KOMENTÁRE

Lexu by azda dokázala dostať ultraprecízna formulácia

Deklarácia, čo navrhuje Fico, je výborná forma, ale zlý text.

TECH

Zistili, prečo Samsungu vybuchovali a horeli mobily

Pri Galaxy Note 7 nešlo o záhadnú chybu, ale o zlú konštrukciu.


Už ste čítali?