Folkmarská skala

Autor: Ján Serbák | 9.5.2015 o 13:57 | (upravené 11.5.2015 o 9:05) Karma článku: 7,95 | Prečítané:  839x

Vyhliadkový vrch Folkmarská skala sa nachádza v oblasti Slovenského rudohoria, celku Volovské vrchy a podcelku Kojšovská hoľa. Vypína sa severovýchodne od obce Kojšov v nadmorskej výške 915 m.

Poskytuje okrem leteckého výhľadu na obec Kojšov polkruhový výhľad na Volovské vrchy, Kojšovskú hoľu, Plejsy, Branisko, Kráľovú hoľu a pri dobrej viditeľnosti aj na Vysoké Tatry. Na Folkmarskú skalu a Turniská sa po šiestich dňoch už druhykrát vybrali dva plné autobusy michalovských gymnazistov a turistov 1. michalovského KST. Pre veľký záujem o túru boli naplánované 2 termíny, na sobotu 2. a piatok 8. mája. Jediným účastníkom oboch túr bol organizátor zájazdu, učiteľ geografie na gymnáziu Pavla Horova, zanietený turista Jozef Sibal. Kým 2. mája sa počasie neveľmi vydarilo, včera bolo priam ideálne. Autobusy nás vyložili pri Gregorovom prameni, na ceste medzi Košickou Belou a Veľkým Folkmarom. Prvé stovky metrov po úzučkom žlto značenom chodníku v hustej vegetácii sme absolvovali husím pochodom.

Po kilometri pochodu rovnobežne s cestou k Veľkému Folkmaru chodník pokračuje po lesnej ceste a zatáča sa doľava k Folkmarskej skale. Cesta na chvíľu vychádza z lesa a je tu pekný výhľad na obec Veľký Folkmar.

Prvú prestávku sme si urobili na lúčke pred záverečným výstupom na Folkmarskú skalu.

Z Folkmarskej skaly je rodisko Juraja Jakubiska Kojšov ako na dlani.

Navzájom sa odfotili aj autori fotografii.

Z Folkmarskej skaly sme zišli v prudko klesajúcom teréne do sedla Zemičky. Menej zdatní gymnazisti sa rozhodli zostúpiť do Kojšova. Väčšina z nás sa vydala na druhú časť túry do skalného mestečka Turniská. O tom už napíšem v samostatnom blogu.

Foto: Ján Serbák a Gabi Sabo

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štátne mapy za milióny Únia nežiadala, vymyslelo si ich Slovensko

Projekt systému dopravných informácií bol schválený na Slovensku skôr, ako o ňom hovorila Únia.

KOMENTÁRE

Ako sa môže Andrej Danko stať premiérom

Danko je ako generátor náhodných slov nevyspytateľný.

TECH

Čili papričky môžu ľuďom predlžovať život

Štúdia naznačuje, že červené čili znižuje úmrtnosť.


Už ste čítali?