Historická rekonštrukcia bojov 1. svetovej vojny

Autor: Ján Serbák | 20.10.2014 o 0:01 | (upravené 20.10.2014 o 6:49) Karma článku: 9,07 | Prečítané:  635x

Prvá svetová vojna priamo zasiahla bojmi aj severovýchodné Slovensko. V Humennom si v sobotu pripomenuli storočnicu bojov o mesto, kde urputne bojovali rakúsko-uhorská a nemecká armáda proti ruskej. Podujatie Karpaty 1914/1915 organizoval už po štvrtýkrát Klub vojenskej histórie Beskydy. Podarilo sa im zabezpečiť účasť takmer troch stoviek účinkujúcich nadšencov vojenskej histórie nielen zo Slovenska, ale aj z Českej republiky, Poľska, Ukrajiny, Ruska, Bieloruska a Maďarska.

Do Humenného som pricestoval vlakom a na železničnej stanici ma privítal vojak Josef Švejk.

Historická rekonštrukcia bojov bola naplánovaná na 14. hodinu na kopci za kasárňami. Sprievodne podujatia boli už od 11. hodiny v priestoroch kasárni. Pre návštevníkov boli pripravené okrem stánkov s občerstvením dobové tábory, výstavy, prezentačné stánky, dobová aj ľudová hudba. Keď som došiel do kasárni krátko popoludní, účinkujúcim v dobových kostýmoch a uniformách práve vydávali obed z poľnej kuchyne.

Po 13. hodine sa vojsko začalo presúvať na kopec za kasárňami (kóta Kalvária) a spolu s nimi aj diváci.

Moderátor podujatia o 14. hodine oznámil, že historická rekonštrukcia bojov začne o štvrťhodinu neskôr pre veľký počet divákov, ktorí sú ešte pred bránami kasárni. Od 14:15 sme boli svedkami streľby a ohlušujúcich výbuchov. Naše vojsko malo zákopy pod kopcom, Rusi na kopci. Útok začali zo zákopov naše rakúsko-uhorské vojská, parkrát ustúpili z vydobytých pozícií, no napokon sa prepracovali na kopec k nepriateľským zákopom, kde v rozhodujúcej bitke zvíťazili a ubránili tak Humenné.

Časť ruských vojakov bola na vysunutých pozíciach, museli ustúpiť do zákopov na kopci.

Už v 1. svetovej vojne platilo nepísané pravidlo, že ak sa ranených nahromadilo, ošetrovatelia vyšli s vlajkou červeného kríža pozbierať ranených a nepriateľ to rešpektoval. Streľba stíchla a obe strany bojov poodnášali svojich ranených.

V ukážke bojov účinkoval aj pilot s nemeckým lietadlom, ktoré počas celej hodinovej ukážky bojov nalietavalo nízko nad bojovým poľom, najmä nad ruskými zákopmi.

Hodinový boj skončil v prospech domácich, ruské zákopy boli dobité, mŕtvi po polhodine nehybného ležania vstali a spolu s ostatnými vojakmi a divákmi sa odobrali do kasárni k stánkom, kde sa mohli  pofotiť, občerstviť a podebatovať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Váhostav dostal pokutu za schránkové firmy, majiteľom je Široký

Úrad pre verejné obstarávanie udelil stavebnej firme Váhostav pokutu za neprehľadnú vlastnícku štruktúru, Široký je skutočným vlastníkom podniku.

EKONOMIKA

Štát zmení výpočet dôchodkov. Ešteže tak, odkazujú seniori

Od budúceho roka sa mali dôchodky zvyšovať len podľa rastu cien.

SVET

Čo sa stalo s poľskou armádou? Nad skúsenosťami prevláda lojalita

PiS sleduje vlastné politické ciele aj v armáde.


Už ste čítali?