Pred 100 rokmi zavraždili následníka trónu

Autor: Ján Serbák | 28.6.2014 o 11:45 | (upravené 16.7.2014 o 14:15) Karma článku: 11,33 | Prečítané:  5015x

Presne pred 100 rokmi, 28. júna 1914 o 11:45, spáchal v Sarajeve srbský anarchista Gavrilo Princip atentát na Františka Ferdinanda a jeho manželku Žofiu. Atentát sa považuje za jednu z udalostí, ktoré viedli k vzniku 1. svetovej vojny. Arcivojvoda František Ferdinand bol synovcom cisára Františka Jozefa I. a následníkom trónu sa stal po smrti panovníkovho syna Rudolfa. Udalosti okolo atentátu sú všeobecne známe, pozrime sa však, ako o nich písala vtedajšia tlač.

Ženský časopis Dennica uverejnil na 1. strane spomienku Ľudmily Podjavorinskej na Františka Ferdinanda a jeho manželku kňažnu Žofiu v čiernom rámčeku a na ďalších stranách fotografie obetí a celej rodinky s tromi sirotami.

Atentát bol spáchaný v nedeľu 28. júna 1914 o trištvrte na dvanásť. Slovenské noviny, vydávané v Budapešti denne okrem pondelka, priniesli správu o atentáte v mimoriadnom vydaní v utorok 30. júna.

Národnie noviny, vychádzajúce trikrát týždenne v Turčianskom Svätom Martine, priniesli správu taktiež v utorok.

Slovenský denník, vychádzajúci v Budapešti, zverejnil správu o zavraždení Františka Ferdinanda a jeho manželky Žofie už v pondelok 29. júna 1914.

Storočné noviny zverejňuje Slovenská národná knižnica v Martine v rámci projektu DIKDA (digitálna knižnica a digitálny archív).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Váhostav dostal pokutu za schránkové firmy, majiteľom je Široký

Úrad pre verejné obstarávanie udelil stavebnej firme Váhostav pokutu za neprehľadnú vlastnícku štruktúru, Široký je skutočným vlastníkom podniku.

EKONOMIKA

Štát zmení výpočet dôchodkov. Ešteže tak, odkazujú seniori

Od budúceho roka sa mali dôchodky zvyšovať len podľa rastu cien.

SVET

Čo sa stalo s poľskou armádou? Nad skúsenosťami prevláda lojalita

PiS sleduje vlastné politické ciele aj v armáde.


Už ste čítali?