Adršpašsko - teplické skaly

Autor: Ján Serbák | 2.7.2011 o 7:44 | (upravené 2.7.2011 o 10:41) Karma článku: 7,02 | Prečítané:  2003x

Ako obdivovateľ prírody som pri tohtoročných potulkách Českom opäť zistil, že aj v blízkych Čechách sa nachádzajú prírodné skvosty, ktoré som ešte nevidel. Najviac ma uchvátili Adršpašsko-teplické skaly a České Švajčiarsko. Národná prírodná rezervácia Adrpašsko-teplické skaly je súčasťou chránenej krajinnej oblasti Broumovsko a nachádza sa v severovýchodnom výbežku Čiech pri hraniciach s Poľskom. Východiskovým bodom pre turistiku v tomto národnom parku je mestečko Teplice nad Metují, nachádzajúce sa 26 km severne od Náchoda a cca 30 km východne od Trutnova.

V druhohorách bolo v tejto oblasti more, v ktorom sa usadzovali mohutné vrstvy piesku. V treťohorách zdvihnutím masívu more ustúpilo. Vlastná váha mohutných vrstiev vyzdvihnutých pieskovcov lámala do tej doby vrstvy súvislého morského dna na množstvo krýh. V trhlinách pôsobila erózia, došlo k zvetrávaniu, uvoľňovaniu a odplavovaniu materálu. Z niekdajšieho morského dna zostali len najodolnejšie zbytky, kvádrové pieskovce. Tieto dnes tvoria krajinné dominanty - skalné mestá, stolové hory a plošiny.

177.JPG

152.JPG

Najkrajšími zo skalných miest sú adrpašské a teplické, vzdialené od seba len 4 km a vzájomne oddelené hlbokou Vlčou roklinou. V minulosti boli bizarné skalné útvary obrastené bujnou vegetáciou, ľudia sa báli medzi ne vstupovať, skrývali sa tam len v čase vojen. Prví návštevníci sa tu začali podľa nápisov, vyrytých v skalách, objavovať v 17. storočí. V roku 1790 navštívil Adršpašské skaly Johan Wolfgang Goethe. V 18. storočí došlo v skalách k niekoľkodňovému požiaru a až po požiari sa objavili rôznorodé skalné útvary v plnej kráse. Odvtedy sa začal v skalných mestečkách rozvíjať turistický ruch, budovať chodníky a sprístupňovať ďalšie skalné zákutia. Celý turistický okruh bol sprístupnený v roku 1890.

096.JPG

097.JPG

Masívne skalné steny, tajuplné územie s najrozsiahlejším skalným labyrintom v strednej Európe, štíhle skalné veže, previsy, jaskyne, úzke údolia, zovreté medzi skalami a divoká príroda, to všetko ponúkajú Teplické skaly. Najznámejší turistický okruh Teplickými skalami je dlhý 6 kilometrov a je fyzicky náročnejší, ako Adršpašský.

1011.JPG

1022.JPG

Teplické skalné mestečko je v porovnaní s Adršpachom menej navštevované. Nie je však o nič menej pekné  a zaujímavé. Teplické skaly sú rozsiahlejšie, mohutnejšie a divokejšie.

109.JPG

178.JPG

120.JPG

187.JPG

Spoplatnený okruh Teplickými skalami je 6 km dlhý, chodníky nie sú také pohodlné, ako v Adršpachu. Je tam viac stúpaní a klesaní, schodíšť a úzkych prechodov medzi skalami. Vstup do areálu je od parkoviska, 2 kilometre od centra mestečka Teplice nad Metují, blízko pri vstupe je aj železničná zastávka Teplice nad Metují-Skály.

1051.JPG

2033.JPG

2048.JPG

113.JPG

170.JPG

2017.JPG

2038.JPG

2042.JPG

208.JPG

337.JPG

187.JPG

358.JPG

2030.JPG

1997.JPG

363.JPG

365.JPG

422.JPG

Adršpašské skalné mesto popíšem v nasledujúcom článku o hodinu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát zmení výpočet dôchodkov. Ešteže tak, odkazujú seniori

Od budúceho roka sa mali dôchodky zvyšovať len podľa rastu cien, politici však cúvajú. Ceny rástli primálo.

KOMENTÁRE

Hľadáme dospelých, zn. Brexit

Zmenené okolnosti viedli k ostrejším pozíciám pred začiatkom negociácie o odchode Británie z EÚ.

ŠPORT

Do ringu by som už nešiel ani za päťdesiattisíc, tvrdí náš najslávnejší boxer

Dostal ponuku za veľké peniaze bojovať v klietke. Odmietol.


Už ste čítali?